INTERNO – podłogi, drzwi, tarasy

Upiększamy wnętrza

Gatunki drewna

W dobie produkcji podłóg dwu i trójwarstowych, jakie królują obecnie na rynku, mówiąc o gatunku drewna mówimy tak naprawdę o gatunku warstwy użytkowej, której grubość wynosi od 3 do 6 mm.
Warstwy spodnie drewnianych podłóg warstowych produkuje się najczęściej ze sklejki brzozowej, topoli, mozaiki dębowej, bukowej lub świerkowej.
Inaczej się rzecz ma przy podłogach litych, których elementy są wykonane w 100% z określonego gatunku.

Gatunek z jakiego wykonana jest warstwa użytkowa naszej podłogi determinuje jej wygląd, a także parametry fizyczne, takie jak choćby twardość, czy też kurczliwość.

DĄB – najpopularnieje drewno do produkcji podłóg. Charakteryzuje się różnorodnym usłojeniem, piękną, żywą barwą od bielastej, poprzez odcienie złote, miodowe, po ciemniejsze fragmenty
czyli tzw. twardziel. W obrazie nieselekcjonowanego dębu łątwo o sęki, biel, charakterystyczne jasne żyłki (błyszcz).
Drewno dębowe jest stosunkowo gęstym materiałem o średniej twardości i skurczu, które zapewniają podłogom dębowym dobrą stabilość w zakresie wilgotności względnej 45-65 %.

JESION – to materiał o kontrastowym rysunku z szerokimi pasmami bieli, a także rdzawym twardzielem. Kolorystycznie drewno jesionu jest bielaste, jasno żółte i pomarańczowe z charakterystychnym odcięciem fragmentów jaśniejszych od tych bardziej ciemnych.
Jesion jest gęsty, średnio twardy, a parametr skurczu przy zmianach wilgotności również zapewnia dobrą stabilność w zakresie wilgotności względnej 45-65 %.

MERBAU – egzotyczne drzewo występujące głównie na terenach afryki wschodniej. Drewno pozyskane z tego drzewa jest ciemne o prostym usłojeniu, pomarańczowo-koniakowej barwie z charakterystycznymi żółtymi oraz czarnymi „nitkami”.
Merbau jest bardzo twardym, gęstym materiałem o minimalnymskurczu. Doskonale zachowuje się w różnorodnych klimatycznie warunkach.

Selekcja drewna

Drewno do produkcji podłóg poddaje się selekcji, aby wyodrębnić określone typy podłogi, które pasują do różnych wnętrz.

Drewno wysokiej selekcji („PRIME”, „EXCLUSIVE”, „SELECT”) jest jednolite kolorystycznie, bez ostrych różnic w rysunku drewna, bez wypełnionych dużych sęków i innych cech, które nadają podłodze różnorodności pod względem wizualnym.

Pośrednie selekcje („NATUR”) to elementy mieszane z ograniczeniem ilości lub rozmiaru tak charakterystycznych elementów jak biel, czy czarne sęki.

Drewno niskich selekcji („STANDARD”, „RUSTIKAL”, „COUNTRY”) składa się z desek lub klepek z dopuszczalnymi wszystkimi cechami danego gatunku drewna zarówno pod względem ilości, jak i rozmiaru.

Drewno niskiej selekcji np. „rustikal” nie jest wcale gorsze od drewna wysokiej selekcji np. „exclusive”. Różnice są jedynie wizualne, twardość podłogi oraz inne parametry fizyczne nie mogą się różnić.

Dokonując wyboru selekcji drewna, z którego ma być wykonana podłoga, należy kierować się jedynie własnym gustem, stylem wykończenia wnętrza domu lub mieszkania, ewentualnie poradą projektanta wnętrz.

 

facebook logo