INTERNO – podłogi, drzwi, tarasy

Upiększamy wnętrza

Podłoga drewniana na ogrzewaniu podłogowym

Kto dzisiaj nie myśli o systemie ogrzewania podłogowego? Kto buduje dom, po prostu instaluje taki system. Kto kupuje dom, bliźniak, segment w szeregowcu również najczęściej dostaje w pakiecie od developera taką opcję ogrzewania. W apartamentowcach i budynkach użyteczności publicznej również można spotkać takie rozwiązanie.

Częstym dylematem inwestorów, którzy sami zaplanowali lub trafili na nieruchomość z systemem ogrzewania podłogowego jest dobór odpowiedniej podłogi. A tutaj jest coraz mniej ograniczeń.

Jeszcze niedawno absolutnym „strzałem w kolano” przy ogrzewaniu w posadzce wydawał się montaż litych podłóg drewnianych. Dzisiaj są już odważni producenci, którzy swój produkt w postaci litej deski lub parkietu z drewna dopracowali, przebadali, atestowali i świadczą o zgodności swojego produktu z ogrzewaniem podłogowym. Jak to się ma w praktyce nie wiemy, gdyż nie mieliśmy dotąd przyjemności trafić na inwestora, który zechciałby taki zestaw wprowadzić na swojej nieruchomości.

Deski i parkiety drewniane warstwowe z powodzeniem od lat zdobią wnętrza domów, mieszkań i biur z zastosowaniem ogrzewania podłogowego. Oczywiście należy przy takiej opcji pamiętać, żeby podłogi drewnianej nie przegrzać, to jest nie przekroczyć na posadzce temperatury 26-27 stopni, co przekłada się na temperaturę w pomieszczeniu rzędu 21-22 stopni, co z kolei stanowi idealne warunki dla człowieka. Dobrze jest, szczególnie w sezonie grzewczym, monitorować wilgotność powietrza zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Przy włączonym ogrzewaniu wilgotność w pomieszczeniu spada poniżej wartości 30 procent, co wpłynie negatywnie zarówno na nasze samopoczucie, jak i na kondycję drewnianej podłogi i innych elementów wykończenia wykonanych z naturalnego surowca jakim jest drewno (np. drzwi, meble, drewniane okładziny ścienne). Wówczas, kiedy na dworze jest wilgotno wystarczy wywietrzyć mieszkanie, aby podnieść wilgotność. Niestety późną jesienią, w zimie, a także wczesną wiosną, kiedy na dworze temperatury poniżej zera utrzymują się kilka dni lub dłużej, lub doskwierają tylko nocne przymrozki, nie ma opadów, na zewnątrz cieszy nas słońce… to znak, że dominuje u nas suche, arktyczne lub polarno-kontynentalne powietrze. W takim czasie wietrzenie nie podniesie wilgotności wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych lub biurowych. Rozwiązaniem na taki czas i receptą na poprawę samopoczucia, a także kondycję wykończeniowych materiałów drewnianych będzie zastosowanie prostych i tanich nawilżaczy powietrza.

Podłogi drewniane w złej kondycji wyglądają na przesuszone, pojawiają się szczeliny i drobne pęknięcia. Jest to efekt skurczu drewna, które na skutek spadku wilgotności oddało wilgoć ze swej struktury do otoczenia. Drewno użyte do produkcji podłóg drewnianych, drzwi i innych elementów jest suszone do wartości 6-9 procent i utrzymuje tą wartość gdy w pomieszczeniach panuje wilgotność od 45 do 65 procent. Jeśli jest za sucho drewno się kurczy, a gdy za wilgotno, nieznacznie pęcznieje. Kiedy warunki wilgotności wracają do normy wystarczy kilka dni, aby podłoga drewniana „wróciła do siebie” – na przykład powstałe w wyniku skurczu szczeliny znikają, kiedy struktura deski nabiera wilgoci i zwiększa swoją objętość. Oczywiście te zmiany (skurcz, pęcznienie) mają charakter minimalny, gdzie miarą takiej zmiany jest milimetr lub mniejsza wartość.

Warto dbać o dobre warunki w zakresie zarówno temperatury, jak i wilgotności w każdym domu, mieszkaniu, firmie, biurze… Ma to pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie, a także kondycję i wygląd wnętrz, w których mieszkamy i pracujemy.

Dopracowane na etapie koncepcji i dopieszczone na etapie wykonania wnętrza powinny bardzo dobrze wyglądać o każdej porze roku i przez długie lata. Zasługujemy na to tak jak zasługujemy, aby dobrze się czuć i stwarzać sobie optymalne warunki, dzięki czemu będziemy mogli długo cieszyć się zdrowiem w otoczeniu pięknych przedmiotów i szlachetnych materiałów.

Jaka podłoga w kuchni?

Częstym dylematem podczas prac wykończeniowych lub remontowych we wnętrzach mieszkalnych jest dobór odpowiedniej podłogi do kuchni.

Czy salon z aneksem kuchennym wypada dzielić podłogą planując podłogę drewnianą w części salonowej, a kafle w części kuchennej i jadalnej? Według nas można to zrobić, ale nie ma takiej konieczności. Inaczej też podchodzi się do tematu dzielenia powierzchni podłogi salonu z aneksem o gabarytach 80 metrów kwadratowych, a inaczej 25 metrów kwadratowych. Dzielenie podłogi na mniejszej powierzchni zaburzy porządek wnętrza i będzie negatywnie wpływać na całość projektu.

Podłoga drewniana pod dobrej jakości powłoką lakieru lub twardego wosku olejnego nie przyjmuje plam po tym jak kapnie na nią woda, wino, kawa lub inna brudząca ciecz, czego obawiają się często późniejsi użytkownicy.

Nie da się ukryć, że niebezpieczeństwem dla podłogi drewnianej pod powłoką twardego wosku olejnego jest gorący tłuszcz, który po pryśnięciu (np. z patelni podczas smażenia) na podłogę wpływa na powłokę oraz samo drewno zarówno chemiczne jak i termiczne, co może doprowadzić do powstania na powierzchni podłogi trudnych do usunięcia plam. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się pomoc profesjonalnej ekipy, która wyciągnie z drewna uporczywe plamy mechanicznie, poprzez mycie specjalnymi środkami i maszynami, lub konieczność cyklinowania podłogi i aplikacji nowej powłoki na podłogę drewnianą.

Obecnie praktycznym rozwiązaniem do kuchni są podłogi winylowe w formacie paneli podłogowych. Producenci paneli winylowych starają się, aby ich produkty doskonale imitowały podłogi drewniane, zarówno pod względem barwy, charakterystyki usłojenia, a także faktury powierzchni, która do złudzenia potrafi przypominać szczotkowane deski podłogowe z drewna dębowego, jesionowego lub egzotycznego. I trzeba przyznać, że naprawdę im się to udaje.

Sama podłoga winylowa jest odporna na wodę, a przy uszczelnieniu dylatacji przyściennych silikonem może być bez obawy stosowana nawet w łazienkach. W odróżnieniu od twardych kafli powierzchnia podłogi winylowej jest plastyczna, pochłania energię uderzeń dzięki czemu nie dochodzi do pęknięć po upadku na powierzchnię podłogi ciężkich przedmiotów.

Zarówno wersja klejona podłogi winylowej, jak i panele układane bez stałego związania z posadzką to praktyczne rozwiązanie do kuchni i nie tylko. Duży wybór dekorów paneli winylowych, które imitują drewno lub kamień pozwala zaszaleć architektom wnętrz, a także wymagającym klientom.

Podłogi laminowane z nowoczesnym systemem wodoszczelności („aquaresist”, „waterproof”) również sprawdzają się w kuchni. Rozlana woda lub inna ciecz, dzięki specjalnym zamkom oraz dodatkowemu laminowaniu krawędzi paneli, nie dostanie się między panele w ciągu nawet 24 godzin. Natomiast podłogi laminowane starszego typu, te w stosunkowo niskich cenach, nie posiadają w ogóle laminowanych krawędzi lub laminat w tych wrażliwych miejscach nie jest wysokiej jakości, przez co nawet kilkuminutowy kontakt z wodą powoduje puchnięcie krawędzi i bardzo nieestetyczny efekt. Rozwiązaniem takiego problemu lub innego typu uszkodzenia jest tylko wymiana kilku elementów lub całej podłogi.

Kafle lub kamień na podłodze w kuchni to rozwiązanie praktyczne i również estetyczne, ale nie przez wszystkich akceptowalne. Podłoga taka jest wówczas twarda, zimna (oczywiście nie w sezonie grzewczym w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego), użytkownicy przestrzeni z zastosowaniem takiej podłogi woleliby z pewnością unikać kontaktu innej części ciała niż stopy z tak twardą powierzchnią. Zaletą podłogi z kafli jest pełna odporność na wodę i inne ciecze, dowolność jeśli chodzi o częstość czyszczenia takiej powierzchni – w tym aspekcie podobnie zresztą ma się rzecz w przypadku podłogi winylowej i laminowanej.

Wnioski…

Najważniejsze, że jest w czym wybierać 🙂

A tak na poważnie to widząc szczęśliwców będących w trakcie budowy domu, po zakupie mieszkania w stanie developerskim lub mieszkania z rynku wtórnego do remontu pewne jest, że zawsze wybór padnie na podłogę, która najbardziej się podoba, zrobi największy efekt „wow” z czysto wizualnych powodów. Aspekty praktyczne są na dalszym planie i to nie tylko w sytuacjach, kiedy więcej do powiedzenia w kwestii wyboru podłogi ma żona/narzeczona/partnerka…

Dlaczego tak się dzieje?

Dlatego, że pancernych materiałów podłogowych odpornych na wszystko zawsze i wszędzie najzwyczajniej w świecie nie ma. A największą zaletą podłogi z drewna, która jest wrażliwa na czynniki fizyczne i chemiczne bardziej niż kafle, podłoga winylowa lub laminowana jest fakt, że nadaje się do renowacji. To z kolei czyni ją najbardziej długowieczną A nie po to urządzamy z wielkim zaangażowaniem i smakiem wnętrza swoich domów, apartamentów, biur, żeby po kilku lub nawet dziesięciu latach wymieniać ich podstawę, czyli podłogę.

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć remontującym się lub budującym szczęśliwcom dylematów przy wyborze podłogi do kuchni (i nie tylko), no i oczywiście samych trafnych wyborów.

Selekcja drewna

Drewno do produkcji podłóg poddaje się selekcji, aby wyodrębnić określone typy podłogi, które pasują do różnych wnętrz.

Drewno wysokiej selekcji („PRIME”, „EXCLUSIVE”, „SELECT”) jest jednolite kolorystycznie, bez ostrych różnic w rysunku drewna, bez wypełnionych dużych sęków i innych cech, które nadają podłodze różnorodności pod względem wizualnym.

Pośrednie selekcje („NATUR”) to elementy mieszane z ograniczeniem ilości lub rozmiaru tak charakterystycznych elementów jak biel, czy czarne sęki.

Drewno niskich selekcji („STANDARD”, „RUSTIKAL”, „COUNTRY”) składa się z desek lub klepek z dopuszczalnymi wszystkimi cechami danego gatunku drewna zarówno pod względem ilości, jak i rozmiaru.

Drewno niskiej selekcji np. „rustikal” nie jest wcale gorsze od drewna wysokiej selekcji np. „exclusive”. Różnice są jedynie wizualne, twardość podłogi oraz inne parametry fizyczne nie mogą się różnić.

Dokonując wyboru selekcji drewna, z którego ma być wykonana podłoga, należy kierować się jedynie własnym gustem, stylem wykończenia wnętrza domu lub mieszkania, ewentualnie poradą projektanta wnętrz.

 

facebook logo