Estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni przy domu, apartamencie, gabinetach czy biurach jest równie ważne, jak wnętrze budynku lub lokalu. Czyli tarasy, balkony… W tym również pomagamy – i to jak.
Szwagier, robimy taras!
Przychodzi Szwagier do sklepu INTERNO i mówi, że taras musi zrobić, ale najlepiej to jakby ktoś mu zrobił. To znaczy zamontował, tylko Panie… jaki? Brzmi jak początek dowcipu, a sprawa jest poważna. Co wybrać, jak przygotować teren pod deskę tarasową? Czy taras ma być z drewna lub materiału kompozytowego? Jak to się sprawdzi w użytkowaniu, a czy jest potrzeba impregnacji i ile to kosztuje? To chyba najważniejsze dylematy. Później to już jest z górki do szczęśliwego momentu zwieńczenia prac montażowych. A zwieńczeniem tym są pierwsze przyjemne chwile (kawa?) lub imprez typu „out door” (grill?).
Szwagier woli drewno
Zacznijmy od tarasów z drewna, które zawsze – niezależnie od wybranego gatunku – wymagają impregnacji i to najlepiej 2 razy w roku. Pierwsza z początkiem wiosny i druga przed nastaniem zimy. To z kolei wiąże się z kosztami i pracą, którą trzeba samemu się zaangażować lub ją zlecić. Jeśli zlecić to wiadomo – zwiększyć koszty. Szwagier chętnie, z drugim szwagrem i skrzynką gazowanych napojów, sam upora się z impregnacją tarasu drewnianego o powierzchni 30 metrów. Zleci tak pół soboty machania pędzlem, trochę śmiechu i ruchu na świeżym powietrzu i po robocie. Ale kiedy możemy się cieszyć na co dzień tarasem o powierzchni 100 metrów kwadratowych lub więcej, wówczas do pomocy potrzeba ze trzech szwagrów. Jedna skrzynka gazowanych napojów to wówczas będzie mało. A nie każdy tak ma, to znaczy… tylu szwagrów ma. Nie każdemu uśmiecha się też zlecanie takiej roboty i ponoszenie podwójnych kosztów; za materiały i robociznę.
A może taras kompozytowy?
Alternatywą w takich sytuacjach jest tarasowa deska kompozytowa, zwana popularnie WPC. Najnowsze technologiczne deski kompozytowe są ekologiczne, piękne, długowieczne – co potwierdzają warunki gwarancji. Niektóre z nich nadają się nawet do renowacji. Uszkodzenia, czy głębokie zabrudzenia desek kompozytowych barwionych w masie może zeszlifować usuwając niedoskonałości. Tarasowe deski kompozytowe imitują szczotkowane drewno, materiałem bazowym najlepszych tego typu rozwiązań jest polietylen i pył drzewny. Mieszanka materiałów każdego elementu tarasu nie jest identyczna, dzięki czemu każdy element wygląda nieco inaczej. Dobór mieszanki, proces tłoczenia i formowania gwarantuje deskom tarasowym odpowiednią twardość, trwałość wybarwienia oraz odporność na działanie grzybów i bakterii. Jeśli mamy zamiar upiększyć swój ogród, balkon lub loggię materiałami tanimi w eksploatacji i trwałymi to deski kompozytowe wydają się logicznym wyborem.
Co fruwa w powietrzu
Deski drewniane na tarasie również potrafią pięknie wyglądać i cieszyć przez długie lata, ale musimy się liczyć z koniecznością impregnacji, a także tym, że nigdy nie będzie w 100 procentach odporne na działanie zarodników grzybów i drobnoustrojów, a na to jakie i ile ich jest w otoczeniu domu lub bloku w którym mieszkamy nie mamy wpływu i bywa z tym różnie.
Podłoże nie każde równe
A czy taras drewniany lub kompozytowy można układać na podłożu, bez stałego przytwierdzania legarów to podłoża, które jest pokryte izolacją? Można i bardzo często się z tym spotykamy. Oczywiście, aby zapewnić konstrukcji odpowiednią sztywność stosuje się tak zwane podwójne legarowanie. Czasami całą konstrukcję na rogach powierzchni tarasu dociąża się od spodu, aby zapobiec przesunięciom tarasu na skutek działania gwałtownych i silnych podmuchów wiatru. W takich przypadkach najlepiej też użyć legarów aluminiowych, co również korzystnie wpłynie na sztywność i stabilność konstrukcji. Kiedy zaizolowane podłoże jest nierówne i zawiera spadek, aby odprowadzić nadmiar wody opadowej, można zastosować również podstawy poziomujące. Dobór odpowiedniego zakresu regulacji podstaw pozwoli na uzyskanie poziomej powierzchni tarasu.
Na „gołej” ziemi
Kiedy teren, na którym inwestor planuje taras drewniany lub taras kompozytowy to goła ziemia pracy jest więcej, ale oczywiście wszystko jest do zrobienia. Budowa stóp lub ław fundamentowych z bloczków betonowych, kiedy planujemy taras z tańszym materiałów kompozytowych takich jak kompozytowe deski komorowe jest nielogiczny, gdyż przy takich rozwiązaniach odległość między osiami legarów jest niewielka (nawet 35 cm) co wymusza stawianie podbudowy z bardzo gęsto rozmieszczonych elementów co jest pracochłonne i niewiele tańsze od wylania jednolitego podłoża betonowego. Wszystko jest to zaplanowania, zaprojektowania i policzenia, a wybór najrozsądniejszego rozwiązania pozostaje zawsze po stronie inwestora.
Podobnie jest z ustaleniem kierunku ułożenia desek, rozmieszczenia łączeń krótkich boków desek tarasowych z drewna lub materiałów kompozytowych, doboru długości desek do kształtu i wymiaru tarasu. Zawsze chętnie doradzimy, policzymy, zaprojektujemy graficznie jak będzie najładniej, najekonomiczniej… Nic tylko korzystać. A wiosna tuż, tuż. Zapach kawy na balkonie własnego „M” lub w ogrodzie wykończonym pięknym tarasem zdaje unosić się już w powietrzu 🙂