Wybór podłogi – praktyczne porady

Czym się kierować wybierając podłogę do domu, apartamentu, biura. Co jest w doborze podłogi najważniejsze i co z czym da się pogodzić…

Kategorie wyboru

Są zasadniczo dwie kategorie wyboru tj. estetyczna i praktyczna. Zdarza się, że są trudne do pogodzenia, ale próbować warto. Pomóc w tym mogą na pewno doświadczeni fachowcy w profesjonalnych salonach sprzedaży, a także doświadczeni projektanci wnętrz. Kategoria estetyczna wyboru podłogi nie dotyczy tylko kwestii wizualnych, ale również doboru materiału na okładzinę podłogi. Dzisiaj można się pomylić spoglądając na podłogę laminowaną, kafle lub podłogę winylową imitującą drewno. Nabrać można znajomych podchodząc humorystyczne do sprawy, ale siebie oszukać się nie da.

Podłoga drewniana

Jeśli chcemy na swojej podłodze położyć deski drewniane czyli ciepłą przez okrągły rok i cichą podłogę, ale… Ograniczeniem wydaje się być intensywna eksploatacja, kilka czynników ryzyka, takich jak małe dzieci, szwendający się codziennie przyjaciel Pies lub Kot, czy też podłoga ma być jednolita w takich przestrzeniach jak np. kuchnia zastanówmy się nad tym, czy podłoga drewniana nie będzie atutem. Zaletą podłogi drewnianej jest przecież możliwość jej renowacji. Po kilku lub kilkunastu latach można poddać ją zabiegowi mechanicznego czyszczenia (w przypadku podłogi zabezpieczonej powłoką olejowosku) lub bezpyłowego szlifowania (podłogi lakierowane) i nanieść nową powłokę. Dzięki temu podłoga drewniana będzie wyglądał jak nowa. Przy tej okazji można również zmienić jej barwę odmieniając styl i oblicze wnętrz.

A czy są podłogi pancerne?

Zastanawiając się wspólnie z naszymi Klientami nad wyborem najodpowiedniejszej podłogi zawsze mówimy, że podłóg pancernych nie ma, a spośród niepancernych najlepsze jest z pewności ta, którą można odnowić, a nie tylko wymienić. Nie znaczy to jednak, że wybór podłogi laminowanej, paneli winylowych imitujących drewno lub kamień w każdym przypadku nie będzie miał uzasadnienia. Podłogi te również są piękne i bywają doskonałą alternatywą dla podłóg drewnianych.
Jeśli właściciel nowego lub remontowanego domu, mieszkania lub pomieszczeń komercyjnych, szczególnie upodobał sobie dekor, na przykład, laminowanych paneli podłogowych i liczy się z koniecznością ich wymiany po kilkunastu latach to jak najbardziej będziemy taki wybór popierać. Zresztą, planowanie zakupu danej podłogi pod kątem zalety z tytułu możliwości długowiecznego użytkowania tj. przez 50 lat, jest grubą przesadą.

Podłoga na dłuuugie lata

Średni czas użytkowania dobrej jakości podłogi winylowej lub laminowanej to 15 lat. Podłoga drewniana z warstwą użytkową (wierzchnią) grubości 4 mm może posłużyć około 30 lat. Kiedy warstwa użytkowa jest grubsza (6 mm lub więcej) wówczas ten czas może się wydłużyć do 50 lat, a nawet dłużej. Wiadomo jednak, że im grubsza warstwa użytkowa podłogi drewnianej tym parkiet lub deska podłogowa będzie droższa. A czy dziś warto inwestować w design pomieszczeń mieszkalnych lub komercyjnych na lata 2045-260…? Odległa to i tajemnicza perspektywa i trudno o logiczną odpowiedź na powyższe pytanie.

Rozwój branży wykończenia wnętrz

W dzisiejszych czasach mało jest przeszkód, które mogą mieć niepodważalny wpływ i ograniczyć wybór rozwiązania pod kątem wyboru podłogi, drzwi, listew lub tarasu. Okresowo się one pojawiają, ale rynek, rozwój technologii, badania i praca producentów wraz z laboratoriami badawczymi te ograniczenia niwelują. Dziś trudno uwierzyć, ale kilkanaście lat temu nie było możliwości połączenia takich rozwiązań jak ogrzewanie podłogowe i podłoga drewniana. Dzisiaj to żaden problem. Trudno uwierzyć również, że pierwsze deski tarasowe z materiałów kompozytowych blakły po roku od montażu. Trudno było postawić bosą stopę na takiej desce w słoneczny dzień. Dzisiaj tarasowe deski kompozytowe są bezpieczne, trwałe, ekologiczne, a nawet nadają się do szlifowania i renowacji niczym podłogi drewniane.

Mnogość wyborów

Przy wyborze podłogi jest wiele zmiennych. Rodzaj materiału, rodzaj wykończenia, format, wzór układania, rodzaj pomieszczenia, mogące się pojawić czynniki ryzyka, walory estetyczne… A marzenia i preferencje inwestora?
Na szczęście jest w czym wybierać. Zdarza się, że mnogość dostępnych rozwiązań są zmorą dla wybierającego. Pół żartem, pół serio mówimy do naszych Klientów, że kiedyś brało się to co było, a dzisiaj jest taki wybór, że nie wiadomo co wybrać. I niech tak zostanie jak najdłużej 🙂
Rolą doradcy w profesjonalnych sklepach, projektanta wnętrz jest przeprowadzenie inwestora przez proces planowania, pomiarów, projektów i montażu bezpiecznie. Dodatkowy stres i ryzyko nie są potrzebne. I tak się staramy działać, a opinie naszych Klientów o naszej pracy dowodzą, że nam się to udaje.

facebook logo