Jaka podłoga do kuchni?

Częstym dylematem podczas prac wykończeniowych lub remontowych we wnętrzach mieszkalnych jest dobór odpowiedniej podłogi do kuchni.

Dzielić przez dwa, na dwa, czy w ogóle?

Czy salon z aneksem kuchennym wypada dzielić podłogą planując podłogę drewnianą w części salonowej, a kafle w części kuchennej? Według nas można to zrobić, ale nie ma takiej konieczności. Inaczej też podchodzi się do tematu dzielenia powierzchni podłogi salonu z aneksem o gabarytach 80 metrów kwadratowych, a inaczej 25 metrów kwadratowych. Dzielenie podłogi na mniejszej powierzchni zaburzy porządek wnętrza i będzie negatywnie wpływać na całość projektu.

Plama to nie pech

Podłoga drewniana pod dobrej jakości powłoką lakieru lub twardego wosku olejnego nie przyjmuje plam. Woda, wino, kawa lub inna brudząca ciecz nie wsiąknie w drewno, czego obawiają się często późniejsi użytkownicy. Nie da się ukryć, że niebezpieczeństwem dla podłogi drewnianej pod powłoką twardego wosku olejnego może być gorący tłuszcz. Tłuszcz po pryśnięciu (np. z patelni podczas smażenia) na podłogę wpływa na powłokę oraz drewno zarówno chemiczne jak i termiczne. Takie działanie może doprowadzić do powstania na powierzchni podłogi trudnych do usunięcia plam. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się pomoc profesjonalnej ekipy. Uporczywe plamy z drewna można usunąć mechanicznie, poprzez mycie specjalnymi środkami. Czasami konieczne może okazać się cyklinowanie. Po obu zabiegach niezbędne jest aplikacja nowej powłoki na podłogę drewnianą.

Jak winyl to po całości

Obecnie praktycznym rozwiązaniem do kuchni są podłogi winylowe w formacie paneli podłogowych. Producenci paneli winylowych starają się, aby ich produkty doskonale imitowały podłogi drewniane. Barwa, charakterystyka usłojenia, a także faktura powierzchni, paneli do złudzenia potrafi przypominać szczotkowane deski podłogowe z drewna dębowego, jesionowego lub egzotycznego. Naprawdę można się pomylić. Sama podłoga winylowa jest odporna na wodę. Przy uszczelnieniu dylatacji przyściennych silikonem może być bez obawy stosowana nawet w łazienkach. W odróżnieniu od twardych kafli powierzchnia podłogi winylowej jest plastyczna, pochłania energię uderzeń dzięki czemu nie dochodzi do pęknięć po upadku na powierzchnię podłogi ciężkich przedmiotów. Zarówno wersja klejona podłogi winylowej, jak i panele układane bez stałego związania z posadzką to praktyczne rozwiązanie do kuchni. Duży wybór dekorów paneli winylowych, które imitują drewno lub kamień pozwala zaszaleć architektom wnętrz, a także wymagającym klientom.

Dobry laminat nie jest zły

Podłogi laminowane z nowoczesnym systemem wodoszczelności („aquaresist”, „waterproof”) również sprawdzają się w kuchni. Rozlana woda lub inna ciecz, dzięki specjalnym zamkom oraz dodatkowemu laminowaniu krawędzi paneli, nie dostanie się między panele przez 24 godziny. Natomiast podłogi laminowane starszego typu, te w stosunkowo niskich cenach, nie posiadają w ogóle laminowanych krawędzi. Taki laminat w tych wrażliwych miejscach nie jest wysokiej jakości, przez co nawet kilkuminutowy kontakt z wodą powoduje puchnięcie krawędzi. Efektem tego jest nieestetyczny wygląd podłogi. Rozwiązaniem takiego problemu lub innego typu uszkodzenia jest tylko wymiana kilku elementów lub całej podłogi.

Twarde lądowanie

Kafle lub kamień na podłodze w kuchni to rozwiązanie praktyczne i również estetyczne, ale nie przez wszystkich akceptowalne. Podłoga taka jest wówczas twarda i zimna (oczywiście nie w sezonie grzewczym w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego). Użytkownicy przestrzeni z zastosowaniem takiej podłogi woleliby z pewnością unikać kontaktu innej części ciała niż stopy z tak twardą powierzchnią. Zaletą podłogi z kafli jest pełna odporność na wodę i inne ciecze, dowolność jeśli chodzi o częstość czyszczenia takiej powierzchni. W tym ostatnim aspekcie podobnie zresztą ma się rzecz w przypadku podłogi winylowej i laminowanej.

Wnioski

Wnioski? Najważniejsze, że jest w czym wybierać 🙂
A tak na poważnie to widząc szczęśliwców będących w trakcie budowy domu, po zakupie mieszkania w stanie developerskim lub mieszkania z rynku wtórnego do remontu pewne jest, że zawsze wybór padnie na podłogę, która najbardziej się podoba, zrobi największy efekt „wow” z czysto wizualnych powodów. Aspekty praktyczne są z reguły na dalszym planie. Dlatego, że płeć piękna rządzi? Niekoniecznie. Dlatego, że rządzi piękna podłoga! Pancernych materiałów podłogowych odpornych na wszystko zawsze i wszędzie najzwyczajniej w świecie nie ma. Największą zaletą podłogi z drewna, która jest wrażliwa na czynniki fizyczne i chemiczne bardziej niż kafle, podłoga winylowa lub laminowana jest fakt, że nadaje się do renowacji. To z kolei czyni ją najbardziej długowieczną. A nie po to urządzamy z wielkim zaangażowaniem i smakiem wnętrza swoich domów, apartamentów, biur, żeby po kilku lub nawet dziesięciu latach wymieniać ich podstawę, czyli podłogę.

Nie pozostaje nam nic innego jak życzyć remontującym się lub budującym szczęśliwcom dylematów przy wyborze podłogi do kuchni (i nie tylko). No i oczywiście samych trafnych wyborów.

facebook logo