Podłogi drewniane – lakier czy olej?

Drewno używane do produkcji podłogi musi być zabezpieczone powłoką, która zapobiega nadmiernemu zabrudzeniu, a także do pewnego stopnia zabezpiecza drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jaką powłokę wybrać to częsty dylemat i aby dokonać rozsądnego, praktycznego wyboru warto poznać wszystkie plusy i minusy poszczególnych rozwiązań.

OLEJ
Do drewnianych podłóg olejowanych zalicza się te pokryte kilkoma warstwami oleju uv, oleju oksydacyjnego lub twardego wosku olejnego. Pierwsze dwie opcje wymagają przeprowadzenia konserwacji podłogi po montażu.

Niewątpliwą zaletą podłóg olejowanych jest możliwość łatwego, punktowego maskowania drobnych uszkodzeń, fakt zachowania otwartych porów drewna, co pozytywnie wpływa na mikroklimat w pomieszczeniach, bogata paleta barw olejów i wosków oraz możliwość renowacji podłogi bez konieczności cyklinowania.

Po stronie minusów jest konieczność okresowej konserwacji oraz możliwość wnikania zabrudzeń, szczególnie tych aktywnych chemicznie (np.gorący tłuszcz) w strukturę drewna.

LAKIER
Podłogi lakierowane to te zabezpieczone lakierami na bazie wody, czasami z domieszką utwardzaczy, które aplikuje się na drewno natryskowo lub ręcznie.

Drewniana podłoga lakierowana jest bezobsługowa – wystarczy użycie specjalnego środka tzw. pielęgnatu do cyklicznego mycia podłogi. Powłoka lakieru jest trwalsza od powłoki oleju, nie trzeba jej uzupełniać, zamknięte pory drewna nie wpuszczą w strukturę drewna zabrudzeń dlatego jeśli planują Państwo podłogę drewnianą Podłogi drewniane w takich pomieszczeniach jak kuchnia to podłoga lakierowana będzie praktyczniejszym rozwiązaniem.

Do minusów zaliczyć można konieczność cyklinowania jeśli chcemy taką podłogę poddać renowacji, a także większy kłopot przy miejscowym maskowaniu mikrouszkodzeń.

facebook logo