Pomiary podłogi, drzwi, tarasu

Pomiary powierzchni, dobór i wyliczenie zapotrzebowania na materiał do wykończenia podłogi, drzwi lub powierzchni tarasu to banalnie prosta sprawa. Czy aby na pewno?

Podłoga

Planując montaż podłogi drewnianej, laminowanej lub podłogi winylowej należy dokonać pomiarów powierzchni pod dany rodzaj wykończenia. Najlepiej powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie montażowej lub projektantowi wnętrz. Zdarza się jednak, z różnych względów, że pomiarów dokonujemy sami. Jak uniknąć błędów przy takich pomiarach?

Kształt pomieszczeń, format desek podłogi drewnianej lub paneli winylowych i wzór układania podłogi to decydujące czynniki. Chodzi tutaj o przyjęcie niezbędnego do wykonania usługi montażu podłogi zapasu materiału. Jeśli planujemy montaż podłogi drewnianej lub innej w pomieszczeniach o trapezowym kształcie, z wykuszami lub sporą ilością tzw. zakamarków to musimy przyjąć większy zapas materiału na odpad. Jeśli chcemy podłogę drewnianą klejoną, układaną w prosty, nieregularny wzór w prostokątnym pomieszczeniu o powierzchni 40 m. kw. wystarczy odpad 5%. Jednak podłoga drewniana klejona, układana w jodełkę klasyczną w trapezowym pomieszczeniu podobnej powierzchni będzie wymagała naddatku materiału na poziomie 12%.

Pułapką przy pomiarach mogą być również bardzo modne dzisiaj ściany z oknem do posadzki (tzw. „HS”). Łatwo o błąd, kiedy mierzy się laserowym miernikiem szerokość pomieszczenia od ściany do ściany, a jedną ze ścian jest ta z oknem.
Szyba i rama okna „HS” jest cofnięta w stosunku do ściany, a podłoga drewniana lub inna dochodzi do tej ramy właśnie. Łatwo obliczyć, że cofnięcie to, które może wynosić 30 cm, na oknie „HS” o długości 4 metrów daje 1,2 metra kw. powierzchni nie uwzględnionej w pomiarach.

Drzwi

Trzeba pamiętać, że jeśli chcemy mieć drzwi szerokości np. 80 cm to otwór drzwiowy musi mieć odpowiednio większą szerokość. Zwykle o ok. 10 cm.

Pomiar otworów drzwiowych jest kluczowym elementem przed zamawianiem drzwi i ościeżnic. Pułapki czają się w sytuacjach kiedy po pomiarze dochodzi np. tynkowanie ścian. Na szczęście jest to rzadkością. Zdecydowanie rekomendujemy pomiary otworów drzwiowych po wykończeniu ścian tynkiem i gładzią.
Jednak pomiary przed wykończeniem ścian łazienki płytkami to już zdecydowanie częste przypadki. Aby uniknąć kłopotów i niepotrzebnych kosztów należy przyjąć grubość płytki z klejem, dodać tą wartość do grubości muru. Następnie pod sumę tych parametrów dobrać zakres regulacji ościeżnic.
Powyższe czynności należy przeprowadzić przy konsultacji z ekipą remontową odpowiedzialną za montaż płytek. Drzwi ze stałą ościeżnicą lub ukrytą (minimalistyczną) wyłączone są z ryzyka błędu w powyższej sytuacji.

Ważne – w każdym przypadku – jest jednak pilnowanie wymaganych wielkości otworów, które podaje producent. Jeśli otwory są mierzone przed montażem podłogi – co jest bardzo częste – do wymaganej wysokości otworu należy dodać grubość okładziny podłogowej. Mierzony otwór musi być więc odpowiednio wyższy niż podaje producent.

Taras

Przy planowaniu ilości i długości desek tarasowych pomiary również są bardzo istotnym etapem realizacji. Tarasy z desek drewnianych lub kompozytowych muszą być ułożone w regularny wzór z odpowiednio rozplanowanymi łączeniami krótkich boków desek. Każdy koniec deski przy łączeniu musi być podparty legarem. Dlatego „partyzanckie” nieregularnie układanie nie wchodzi w grę. Również ze względów estetycznych trudno wyobrazić sobie montaż z chaotycznie rozmieszczonymi dylatacjami między deskami.

W przypadku tarasu pomiary, zapotrzebowanie na materiał i plan graficzny układu desek lepiej powierzyć profesjonalnej firmie montażowej.
Firma ta, na etapie pomiarów lub przed przygotowaniem terenu pod taras doradzi jak zaoszczędzić materiał. Czasami zmiana wymiary boku tarasu o np. 5 cm przynosi oszczędności. Wszystko za sprawą dopasowania wymiarów tarasu i kierunku ułożenia desek tarasowych pod długości desek oferowanych przez producentów.

facebook logo