Drzwi ukryte

Czy drzwi ukryte są rzeczywiście ukryte? Czy posiadanie drzwi, których nie byłoby widać miałoby sens 😉

A może drzwi minimalistyczne… To naszym skromnym zdaniem bardziej pasujące określenie do systemu drzwi, który wtapia się niejako w strukturę i barwę ściany.

Z czego się składa system drzwi ukrytych

W tego typu drzwiach standardowym wyposażeniem są chowane zawiasy, które widzimy tylko przy otwartym skrzydle i to spoglądając na zawiasową belkę ościeżnicy. Również zamek magnetyczny jest standardem w systemie bez przylgi, jaki i z tak zwaną odwróconą przylgą. Do tego zagadnienia wrócimy jeszcze w treści artykułu.

Kolejnym standardowym elementem tego systemu drzwi jest ościeżnica z aluminium surowego lub proszkowo malowanego. Ościeżnica jest już jak najbardziej „ukryta” – widać jedynie jej krawędzie boczne, czyli paski szerokości ok. 4 cm i to tylko w sytuacji, kiedy drzwi są otwarte.

Jak się montuje drzwi ukryte?

Ościeżnicę montuje się do krawędzi otworu drzwiowego w murze. Po zamontowaniu ościeżnicy trzeba dokonać jej obróbki murarsko – tynkarskiej. Najprościej zrobić to stosując kawałki płyt karton-gipsu.
Kawałki te dokłada się (dokleja, dokręca) do wartości, która pozwoli wyrównać grubość muru wraz z zamontowaną ościeżnicą do grubości ściany w miejscu gdzie ościeżnica nie występuje. W zależności od producenta i wymiaru ościeżnicy ukrytej jest to zwykle 5-7 cm. Doklejone kawałki płyt karton-gipsu należy wygładzić uzyskując jednolitą powierzchnię ze ścianą i pomalować.
Samo skrzydło drzwi po pomalowaniu lub tapetowaniu nasadza się na zawiasy ościeżnicy i reguluje.

Jak wykończyć skrzydło drzwi ukrytych?

Samo skrzydło drzwi ukrytych, czy też minimalistycznych, zamawia się z reguły zagruntowane tj. gotowe do pomalowania lub tapetowania. Jest opcja zamówienia drzwi gotowych, na przykład pomalowanych na biało. Jednak wówczas można dostrzec różnicę między malowaną ścianą i skrzydłem drzwiowym mimo tego samego numeru koloru z planety RAL lub NCS. Pomalowanie tą samą farbą zagruntowanej ściany i zagruntowanej powierzchni drzwi jest najlepszą opcją. Przecież o to chodzi, żeby powierzchnia ściany wraz z drzwiami była jednolita, minimalistyczna. Inną opcją jest przyklejenie tapety na ścianę i drzwi. Wzór dekoru tapety przechodzi ze ściany na skrzydło drzwiowe co czyni drzwi jeszcze bardziej dyskretnym elementem wnętrza.

Obrys skrzydła drzwi ukrytych jest oczywiście widoczny – musi być szczelina między krawędzią ościeżnicy i skrzydłem. Bez niej system nie mógłby cicho i sprawnie pracować. Szerokość tej szczeliny to około 4 mm.

Dobór klamek

Dobór klamki do tego systemu drzwi jest ciekawym zagadnieniem. Klamki wtapiające się niejako w barwę skrzydła byłyby logicznym rozwiązaniem, ale może to z kolei powodować niebezpieczeństwo urazu przy uderzeniu o klamkę, którą ledwo
widać. Szkoły przy wyborze klamek do drzwi „ukrytych” są dwie: albo klamka ma być mało widocznym elementem, albo kontrastowym w stosunku do ściany i skrzydła drzwiowego. Kiedy na własnej skórze przekonamy się, że popełniliśmy w tym
zakresie błąd to, na całe szczęście, wymiana klamek nie jest ani skomplikowana, ani bardzo kosztowna.

Zalety drzwi ukrytych

Ważną zaletą systemu drzwi „ukrytych” jest możliwość zakupu skrzydła i ościeżnicy w wersji bez przylgi i z odwróconą przylgą w tej samej cenie. A praktycznie zawsze jest taka konieczność, kiedy panujemy drzwi bez przylgi, które mają się
licować ze ścianą lub krawędzią ościeżnicy od strony holu lub przedpokoju. Zastosowanie drzwi z odwrotną przylgą z ościeżnicą regulowaną to dodatkowy koszt około 500 zł wyższy na komplecie.

Drzwi ukryte to rozwiązanie minimalistyczne, pozwalające tanim kosztem na uzyskanie harmonii w pomieszczeniach. Drzwi ukryte dają również więcej możliwości planowania wystroju powierzchni ścian z uniknięciem mocnego wyodrębnienia skrzydeł drzwiowych jako koniecznego elementu całości.

facebook logo