Olejowosk czy lakier?

 

Częstym dylematem przy wyborze podłogi drewnianej jest rodzaj powłoki zabezpieczającej drewno.

Jaką wybrać? Która jest trwalsza, "prostsza w użyciu", "łatwiejsza w obsłudze"?

To częste pytania klientów zdecydowanych na wybór naturalnie pięknej podłogi z drewna, ale nie zdecydowanych jeszcze czym to drewno zabezpieczyć przed wpływem środowiska i wymagającymi warunkami użytkowania.

 

Po pierwsze wybór powłoki nie ma znaczenia jeśli chodzi o uciążliwość aplikacji, gdyż niemal w 100% przypadków elementy podłogi drewnianej są gotowe przed montażem jako zaolejowane lub lakierowane deski bądź klepki parkietowe. Wyjątek stanowią niektóre podłogi z powłoką oleju oksydacyjnego, które po ułożeniu trzeba dodatkowo  konserwować i sytuacje, kiedy klient życzy sobie montażu podłogi z surowego drewna i później dobiera kolor bejcy olejnej lub olejowosku, którymi podłoga jest wybarwiana - z uwagi na bardzo bogatą paletę wybarwień oferowaną przez producentów oraz wyższe koszty takiego rozwiązania jest to coraz rzadziej stosowana opcja.

 

Więc olejowosk, czy jednak lakier?

 

Oba rozwiązania są dobre w dzisiejszych czasach, kiedy możemy korzystać z dobrodziejstw rynku tj. wysokiej klasy powłok, takich jak oleje na bazie naturalnych olejów i wosku, poliuretanowe lakiery wodne pozbawione szkodliwych substancji i uciążliwego zapachu.

 

Lakier jest powłoką tworzącą wyraźny "film" na powierzchni podłogi, nie zatykający w 100% porów drewna, ale bardziej odcinający drewno od środowiska niż olejowosk. Poza myciem specjalnymi środkami podłoga lakierowana nie wymaga żadnych działań, aby utrzymać ją w dobrej kondycji.

Na podłodze lakierowanej łatwiej jednak o rysy, które we własnym zakresie, trudno zamaskować. Renowacja podłogi drewnianej zawsze wiąże się z cyklinowaniem, czyli ubytkiem ok. 1 mm warstwy użytkowej drewna.

 

Użycie powłoki olejowosku z pewnością może wydłużyć czas użytkowania podłogi drewnianej, gdyż jej renowacja nie musi oznaczać cyklinowania. Kolejną zaletą jest możliwość maskowania powstałych mikro zarysowań poprzez ich ręczne zmatowienie papierem ściernym o drobnej granulacji i  ręczną aplikację twardego wosku olejnego lub oleju pielęgnacyjnego w miejscu zmatowienia. Pory drewna pod olejowoskiem są otwarte, drewno "oddycha", ale sama struktura drewna jest "uszczelniona" dzięki czemu w podłogę nie wsiąka rozlana ze szklanki woda, sok owocowy lub inny płyn.

Olejowosk (szczególnie w połączeniu ze szczotkowaniem) nadaje drewnianym deskom lub parkietowi dodatkowego uroku podkreślając usłojenie i matowy wygląd.

Podłogę olejowaną trzeba pielęgnować specjalnymi środkami konserwującymi. Można to bez problemu zrobić we własnym zakresie tylko na powierzchni użytkowanej i okresowo zmywanej - nie trzeba w tym celu odsuwać mebli, czy demontować domowych sprzętów. Częstotliwość pielęgnacji podłogi olejowanej waha się od 6-ciu miesięcy do 3 lat, a zależy od warunków użytkowania oraz tego, jak często myjemy podłogę za mokro.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawostki